Pećina u Djalovića klisuri je jedna od najljepših takve vrste u svijetu. Speleolozi su do sada otkrili oko 11.750 kvadratnih metara podvodnih hodnika . Pećina ima nekoliko hodnika visine 50 metara. A posebnu atrakciju čine preko 45 jezera.

Kanjon Nevidio na rijeci Komarnici je najsuroviji kanjon na svijetu. Prvi put ga je ljudska noga prešla tek 1965 godine. Nalazi se na 50 km od Žabljaka prema Šavniku. Dug je oko 3,5 km. Kanjon obiluje vodopadima, virovima, uzanim kanalima, vertikalnim stijenama i pjenušavim bukovima, koji ga čine izuzetno atraktivnom destinacijom za sve ljubitelje avanture. Na nekim mjestima se njegove litice sužavaju i do pola metra, a visina im doseže gotovo 400 m.

Skadarsko jezero je stanište ukljeve i krapa. Te dvije vrste se osim u njemu ne mogu naći ni na jednom mjestu u svijetu.

Pod Komovima, na 940mnv, i 13. kilometru od Andrijevice, nalazi se selo neobičnog imena - Japan. Kako je selo dobilo ime, samo se nagadja, te postoje mnoga predanja i legende:
- Po jednom predanju, ime je nastalo zbog svađe seljaka oko rusko-japanskog rata 1904. god. Jedan dio stanovnika podržavao je Ruse, pa su dio sela u kojem su živjeli oni koji su bili ravnodušni prema ratu zvali Japan.
- Druga legenda se zasniva na priči iz doba Kraljevine Crne Gore. Seoski pametar i barjaktar Samilo Fatić, bio je istaknuti borac u ratu sa Austro-Ugarskom. Prilikom dodjele odlikovanja rekao je kralju Nikoli da bi mu najveća želja bila da dovede vodu u svoje selo sa izvorišta Biruljak. Kada ga je kralj pitao gdje je to selo, on je rekao – „Daleko je u neviđ-bog, daleko je kao Japan.“
- Mještanin Čedo Babović priča svoju verziju, koju on smatra i najtačnijom. Toponim Japan je od „iapanus“ što znači župan, krajišnik - čuvar Krajine. Ta verzija datira još iz 13. vijeka.
Jedno je sigurno, čim sunce izađe inad Komova, prvo obasja Japan, a u proljeće trešnje procvjetaju baš kao i u zemlji izlazećeg sunca.

Tvorac prvog vrta planinske flore u Crnoj Gori je Danijel Vincek. Vincek je vrt podigao u Dulovini kod Kolašina. Imeđu ostalog, autor je Planinarskog vodiča Crne Gore kao i turističkog vodiča „Jerinja glava“ koja se nalaui na vrhu Bjelasice iznad Andrijevice.

Najveći hrast u Crnoj Gori nalazi se u selu Pelev Brijeg, u blizini Podgorice. Stablo mu jedva mogu obuhvatiti četiri čovjeka raširenih ruku. Star je oko pet stotina godina.

Najstarije stablo u Evropi raste pored puta koji vodi od Bara prema Ulcinju. To je maslina, stara preko dvije hiljada godina. Obim stabla joj je oko deset metara. Stavljena je pod zaštitu države i predstavlja turističku atrakciju. Italijani su za nju nudili milione lira da je iskopaju i sa korijenom, stablom i granama prenesu u Rim.

Zanovjet, koja raste u Crnoj Gori na nekoliko lokaliteta, jedna je od najinteresantnijih biljaka u balkanskoj flori. Njemački botaničar Ziber opisao je 1822. godine zanovet kao novu biljku pod imenom Cytisus ramentaceus.

U Crnoj Gori postoje 2.833 biljnje vrste i podvrste, a među njima su 22 biljke koje se ne mogu naći nigdje drugo u svijetu. Među njima je 220 biljaka karakterističnih samo za Balkansko poluostrvo.

Katedrala svetog Tripuna u Kotoru je jedna od najstarijih crkava u Evropi. Sagradjena je 1166 godine. Poređenja radi, 69 godina je starija od najčuvenije katedrale Nottre Dame u Parizu.

Page 1 of 3
FaLang translation system by Faboba